Ki ne találkozott volna Leonardo híres férfiaktjával, a vitruvius tanulmánnyal, amely Marcus Vitruviusról, a nagyszerű római építészről kapta a nevét, aki De Architectura című művében dicsőítette az aranymetszést. Da Vincinél senki nem értette jobban az emberi test isteni felépítését. Ő mutatta ki először, hogy az emberi test a szó szoros értelmében építőkövekből áll, amelynek az arányszáma határértékben mindig phihez tart. Néhány példa: -az ember teljes magassága osztva talptól a köldökig mért távolsággal.-a kar válltól az ujjak hegyéig mért távolság osztva a könyéktől az ujjakig mért távolsággal-csípőtől a sarokig osztva a térdtől a sarokig mért távolsággal.
Érdekesség képen, még Stradivari is a phi számot alkalmazta,hogy kiszámítsa az f nyílás pontos elhelyezését a híres hegedűin.
A phi szám 1,618. Az első tudósok isteni arányszámnak, vagy aranymetszésnek nevezték.Egy szakasz akkor van aranymetszésnek megfelelően kettéosztva, ha a hosszabbik darabja úgy aránylik a rövidebbhez, mint az egész a hosszabbhoz.A Fibonacci-sorozatból vezethető le a phi arányszám. 0,1,1,2,3,5,8,13,21,34,55,89,144 stb. az egymást követő tagok hányadosa az 1,618 értékhez tart.
Forrás: Dan Brown: A Da Vinci-kód